KONKURS ZAKOŃCZONY!
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
Wyniki konkursu wkrótce na naszej stronie.
***

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest egzemplarz książki
Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji Douglasa Smitha

Aby wygrać książkę należy odpowiedzieć na pytanie:

Które spośród książek Douglasa Smitha zostały przetłumaczone na język rosyjski?
(tytuły książek należy podać w jęz. angielskim)

Dodatkowo prosimy o krótkie uzasadnienie,
dlaczego to właśnie Ty powinieneś/powinnaś wygrać książkę.

Poprawną odpowiedź wraz z uzasadnieniem należy przesłać na adres:

W tytule wiadomości prosimy wpisać: KONKURS ROSJA

W treści wiadomości prosimy również o podanie imienia i nazwiska

Konkurs trwa do 24 marca 2014 roku.

Autora poprawnej i najciekawszej odpowiedzi nagrodzimy egzemplarzem książki Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji

Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Literackie.

Imię i nazwisko zwycięzcy wraz z prawidłową odpowiedzią i uzasadnieniem
zostanie ogłoszone na Portalu Rosyjska Ruletka.

***

Zwycięzca Nagrody The Pushkin House Russian Book Prize 2013

Skazani. Ostatnie dni arystokracji rosyjskiej to kamień milowy w pisaniu o przedrewolucyjnej Rosji. Czytelnik dostaje do rąk pisaną z epickim rozmachem i ukazującą szeroką panoramę dziejów sagę, w której towarzyskie anegdoty sąsiadują z surowością historii.

Skazani… opowiadają historię wywłaszczenia i wyniszczenia rosyjskiej elity pomiędzy rewolucjami 1917 roku i drugą wojną światową. Książkę wypełniają relacje o rozgrabionych pałacach i podpalonych dworach, o nocnych ucieczkach przed gwałtami wieśniaków i czerwonoarmistów, o uwięzieniach, zesłaniach i egzekucjach. Jest to jednak zarazem opowieść o przetrwaniu i przystosowaniu, o tym, że spora część carskiej klasy rządzącej – ludzi pozostawionych na łasce losu, wysiedlonych, prześladowanych – wylizała się z ran psychicznych po zniszczeniu ich świata i podjęła próbę odnalezienia się w nowym, wrogim sobie ładzie Związku Sowieckiego. Historia ta pokazuje, że nawet w czasach najmroczniejszego terroru życie toczyło się dalej: ludzie zakochiwali się w sobie i rodziły im się dzieci, przyjaciele spotykali się i cieszyli z najprostszych spraw. W tym najwyższym wymiarze Skazani… to świadectwo niezwykłej człowieczej zdolności odnajdywania szczęścia nawet w najtragiczniejszych okolicznościach”. (Ze wstępu autora)

Douglas Smith – znawca historii Rosji, wykładowca uniwersytecki, dyplomata, tłumacz. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Pracował w Radiu Wolna Europa w Monachium jako znawca Związku Radzieckiego (specjalizował się w zagadnieniu nacjonalizmu rosyjskiego). Był osobistym tłumaczem Ronalda Reagana. Zapraszamy na: www.douglassmith.info