Rosyjska reprezentacja zdobyła III miejsce w klasyfikacji zespołowej podczas Mistrzostw Świata w kajakarstwie rozgrywanych w niemieckim Duisburgu w dniach od 27 sierpnia do 1 września br.

W rywalizacji mężczyzn medale zdobyli:

- Andrei Kraytor, Viktor Melantyev, Andrei Ganin i Ivan Shtyl -  złoty medal w kanadyjkach jednoosobowych w rywalizacji sztafetowej 4×200 metrów,

- Yuri Postrigay i Alexander Dyachenko (mistrzowie olimpijscy z Londynu) – złoty medal w kajakach dwuosobowych na dystansie 200 metrów,

- Viktor Melantyev i Ivan Shtyl – złoty medal w kanadyjkach podwójnych na 500 metrów,

- Viktor Melantyev i Ilya Pervukhin – srebrny medal w kanadyjkach podwójnych na 1000 metrów,

-  Ivan Shtyl – srebrny medal w kanadyjce jednoosobowej na 200 metrów,

- Alexander Kovalenko i Nikolai Lipkin – srebrny medal w kanadyjkach dwuosobowych na 200 metrów.

Medale dla reprezentacji Rosji zdobyły również kobiety:

- Natalya Podolskaya, Yelena Polyakova, Natalya Lobova i Natalya Proskurina – brązowy medal w kajakach jednoosobowych  w sztafecie  4×200 metrów.

Sergey Verlin, trener reprezentacji Rosji powiedział w jednym z wywiadów, że jest zadowolony z wyników uzyskanych w Niemczech – Mistrzostwa Świata zakończyły się dobrze dla naszego zespołu. Osiągnięcie czwórki męskiej w C-1 4×200 m było miłym zaskoczeniem. W tej konkurencji  Rosjanie nie wygrali od 1994 roku.

Warto odnotować, że kolejnym gospodarzem Mistrzostw Świata w kajakarstwie w 2014 roku będzie Moskwa. Rosja będzie po raz pierwszy gościć u siebie najlepszych kajakarzy od 1938 roku, kiedy to rozegrano pierwsze MŚ w Växholm w Szwecji.

Oprac. Paula Obara