W dniach 5-12 sierpnia 2013 r. w Budapeszcie rozegrane zostały 75. Mistrzostwa Świata w Szermierce. W klasyfikacji medalowej, obejmującej wszystkie zorganizowane do tej pory Mistrzostwa Świata, Rosja zajmuje pierwsze miejsce mając w swym dorobku 268 medali – w tym 128 złotych, 71 srebrnych i 69 złotych.

W tegorocznej edycji mistrzostw szablą wśród panów najlepiej władał Rosjanin Veniamin Reszetnikow, który w finale pokonał swojego rodaka Nikołaja Kowaliewa 15:13, odnosząc tym samym największy sukces w swojej karierze. Srebrny medal indywidualnie we florecie zdobył Artur Akhmatkhuzin ulegając w finale amerykańskiemu zawodnikowi 6:15.

Indywidualne medale trafiły także do pań – srebrny medal MŚ zdobyła Ekaterina Dyachenko w szabli i Anna Sivkova w szpadzie.

W rywalizacji drużynowej męska ekipa szablistów pokonała w finale reprezentantów Rumuni 45:38, zdobywając kolejny złoty medal dla „Sbornej”.

W finale rywalizacji szpadzistek Rosjanki (w składzie: Wioletta Kołobowa, Anna Siwkowa, Jana Zwieriewa i Tatiana Andriuszyna) pokonały Chinki – mistrzynie olimpijskie z Londynu 34:28. Natomiast żeńska reprezentacja florecistek zdobyła brązowy medal MŚ.