6 czerwca 2013 r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Rosyjskiego mieliśmy przyjemność gościć w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie Wiktora Kolesnikowa z małżonką.

Na święto języka rosyjskiego przybyli także inni goście zaproszeni przez organizatorów przedsięwzięcia – Katowicki Oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Klub Rusycysty oraz IFW UŚ: ks. Mitrat Sergiusz Dziewiatowski, Sergiej Łapszyn – przedstawiciel Stowarzyszenia Genius LociDuch Miejsca w Rudzie Śląskiej, Diana Rasińska – specjalista ds. współpracy międzynarodowej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, reprezentująca prezesa Tadeusza Donocika. Obecna była także przewodnicząca Klubu Rusycysty Beata Bienek oraz władze Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód: prezes Marek Rasiński, wiceprezes Bogumiła Antosz, kierownik biura Stowarzyszenia Katarzyna B. Fulbiszewska oraz członkowie Zarządu. Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej reprezentowała Dyrekcja IFW: prof. dr hab. Henryk Fontański, dr hab. Jolanta Lubocha-Kruglik oraz dr hab. prof. UŚ Andrzej Charciarek.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli nie tylko bohaterowie Dnia Języka Rosyjskiego – młodzi artyści i miłośnicy języka rosyjskiego oraz ich opiekunowie, ale także młodzież szkół gimnazjalnych i średnich ze Śląska, wykładowcy oraz studenci IFW.

Gospodarzami widowiska muzyczno-teatralnego Przepalaj słowem serca ludzi przygotowanego przez młodzież śląskich szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych oraz studentów KN „Sojuz” byli członkowie KN „Rosyjska Ruletka”: Julianna Myślińska oraz Paweł Łaniewski, studenci I roku języka rosyjskiego, programu tłumaczeniowego. Chwile wzruszeń i serdeczne brawa utrwalała w kadrze Katarzyna Becker, a od strony technicznej imprezę zabezpieczała Paula Obara, przewodnicząca „Rosyjskiej Ruletki”.

Zaprezentowane programy artystyczne, różnorodne pod względem stylistyki oraz poziomu wyrażanych emocji, rozpięte między ekspresyjnymi, dynamicznymi a ulirycznionymi, wyciszonymi tonami, spajał swoim duchem i geniuszem artystycznym sam Aleksander Puszkin, ponieważ w tym dniu oprócz święta języka rosyjskiego obchodziliśmy także 214 rocznicę urodzin wielkiego reformatora rosyjskiego języka literackiego. Z tej okazji członkowie „Rosyjskiej Ruletki” przygotowali także dla odwiedzających nas gości ekspozycję książki dawnej XIX-wiecznej ze zbiorów Biblioteki IFW. Wśród eksponatów można było obejrzeć nie tylko najstarsze wydania dzieł A. Puszkina, ale i prace o tematyce historycznej, religijnej czy literaturę skierowaną do młodego czytelnika, wydawnictwa encyklopedyczne i słownikowe, dzieła naukowe i popularyzujące naukę.

Brązowy półskórek, szare płótno, pożółkłe karty, tablice, mapy i ryciny, skórzane grzbiety ksiąg z połyskującymi złotymi tłoczeniami i język rosyjski sprzed reformy z pewnością zaciekawiły wielu oglądających ekspozycję i bez wątpienia uwydatniły ideę spotkania oraz wprowadziły wchodzących do Sali Rady Wydziału w atmosferę całej części artystycznej obchodów Dnia Języka Rosyjskiego.

Gromkimi brawami, szczerymi uśmiechami oraz łzami wzruszenia nagradzani byli artyści za prezentację Śladami cyrylicy w Polsce (autor Wojciech Grędel), za swoje występy recytatorskie: Justyna Kuliberda z mistrzem Puszkinem w roli głównej, teatralne: Hanna Orlicz i Marek Kubista za niezrównanego Niedźwiedzia, Nicoletta Omycka i Szymon Wolwiak za brawurowe Oświadczyny, wokalne: Jakub Kon i Ewa Szumna za nastrojowe romanse cygańskie, Alicja Poczachowska i Przemysław Więcek z chórkiem za ujmujące chwile z klasyką, zespół Sergieja Łapszyna czy reprezentantki Zespołu Szkół z Rudy Śląskiej i KN „Sojuz” za podróż do świata tradycyjnych i popularnych rosyjskich pieśni i piosenek.

Nagrodą dla występujących były także słowa uznania Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie wyrażającego w podsumowaniu obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Rosyjskiego szczerą wdzięczność za przygotowany program i podkreślającego z satysfakcją rosnące w Polsce zainteresowanie młodzieży kulturą i językiem rosyjskim.

Wszystkie miłe słowa Konsula Wiktora Kolesnikowa oraz organizatorów witających gości na początku spotkania prof. dr. hab. Henryka Fontańskiego oraz prezesa Marka Rasińskiego pozwoliły prowadzącemu Pawłowi Łaniewskiemu nie tylko podziękować wszystkim za udział i zaangażowanie w organizację Międzynarodowego Dnia Języka Rosyjskiego, ale także wyrazić nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania. Zdj. K. Becker