W Warszawie, w dniach od 25 do 27 stycznia 2012 będzie miała miejsce druga edycja jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”.

Imprezy odbywać się będą w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie, ul. Belwederska 25 i Domu Kultury „Świt”, ul. Wysockiego 11.

W programie  festiwalu m. in. trzy koncerty w wykonaniu artystów zagranicznych i polskich, spektakl nowatorskiego teatru improwizacji, projekcja filmu „Wysocki. Dziękuję, że żyję” oraz ogólnopolski otwarty konkurs na interpretację pieśni i poezji  W. Wysockiego.

Festiwal  poświęcony jest pamięci kultowego rosyjskiego poety, aktora i pieśniarza –Włodzimierza Wysockiego, z okazji  75. rocznicy urodzin, przypadającej w dniu 25 stycznia 2013 (zm. 25.07.1980). Wśród wykonawców m. in. Piotr Kajetan Matczuk, Michał Konstrat, Aleksander Trąbczyński, Evgen Malinovskiy, Teatr AB OVO.

Organizatorzy:  Fundacja na rzecz zbliżania kultur “OPEN ART”, Rosyjski Ośrodek Kultury i Nauki w Warszawie, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.

Partner strategiczny – Dom Kultury Świt.

PROGRAM

II Międzynarodowy Festiwal „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”

24 – 27 stycznia 2013

  • 24.01.2013 (czwartek) - Związek Literatów Polskich, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa.

17:00 – Prezentacja projektu łotewskich artystów tworzących unikalną kompozycję artystyczną „Włodzimierz Wysocki i współcześni”, która ma być przekazana w darze Polsce w 2013r. Spotkanie otworzy Prezes Zarządu Głównego i Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz, prezentację poprowadzi Jurij Kajda z Rygi – koordynator projektu, pieśni Włodzimierza Wysockiego zaśpiewa Evgen Malinovskiy.

  • 25.01.2013 (piątek) – Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, ul. Belwederska 25, Warszawa.

19:00 – Uroczyste otwarcie Festiwalu, koncert łódzkiego zespołu Samokhin Band – laureata Konkursu Poezji i Pieśni W. Wysockiego 2012., promocja najnowszej płyty zespołu z utworami w zaskakujących, dotąd niespotykanych aranżacjach.

  • 26.01.2013 (sobota) – Dom Kultury „Świt” – Partner strategiczny Festiwalu, ul. Wysockiego 11, Warszawa.

14:00 – Projekcja Filmu “Wysocki, dziękuję że żyję”. Pierwszy fabularny film o W. Wysockim. Film   oparty  na  wydarzeniach  trzech   dni  z  życia   Wysockiego,  kiedy  w  1979 roku   przeżył   śmierć   kliniczną  podczas  koncertów  w  Uzbekistanie,  dokładnie   rok   przed   śmiercią.  Scenariusz:  Nikita  Wysocki. Reżyseria:  Piotr  Buslov.

17:00 – Premierowy recital Piotra Kajetana Matczuka i Michała Konstrata pt. „Nasz Wysocki”, muzyczny polsko-rosyjski dialog, w którym przeplatają się pieśni w wersjach oryginalnych i tłumaczeniach polskich.

19:00Zespół Teatru AB OVO – Teatr Improv.* Teatr improwizacji z udziałem publiczności. Gościnnie wystąpi także Evgen Malinovskiy.

  • 27.01.2013 (niedziela) – Dom Kultury „Świt” – Partner strategiczny Festiwalu, ul. Wysockiego 11, Warszawa.

11:00 – Otwarty konkurs pieśni i poezji Włodzimierza Wysockiego.

17:30 – Ogłoszenie wyników konkursu. Przewodniczący Jury Edward Lubaszenko.

19:00Koncert Galowy z udziałem laureatów konkursu i gości specjalnych, m.in. Mariana Opani (Polska), Fainy Nikolas (Rosja), Ekkeharda Maassa (Niemcy), Aleksandra Trąbczyńskiego (Polska), Evgena Malinovskiego (Rosja).

Wręczenie nagród, zakończenie Festiwalu.

*Improv to znana już na całym świecie sztuka, w której „publiczność rządzi” czyli decyduje o przebiegu spektaklu a aktorzy mają za zadanie na oczach widza zagrać wszystko o co publiczność poprosi. Wszyscy uwielbiamy podglądać, to silniejsze od nas a ta sztuka to nic innego jak podglądanie tu i teraz procesu tworzenia aktora będącego na scenie. Musi on bez możliwości schowania sie w kulisę w kilka sekund wymyślić scenę ad hoc błyskotliwie, inteligentnie i dowcipnie! W Polsce ta trudna sztuka dopiero zaczęła zaskarbiać sobie przychylność widza, który przychodząc raz staje się fanem tej formy teatralnej. Każde spotkanie jest jedyne i nie powtarzalne przez co w nieskończoność ciekawe.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

ZAPRASZAMY!

____________________________

Wydarzenie pod patronatem medialnym
Rosyjskiej Ruletki