23 października minęło 10 lat od ataku terrorystycznego na moskiewski teatr na Dubrowce, gdy grupa czeczeńskich bojowników opanowała budynek podczas przedstawienia musicalu NORDOST.

Zamachu dokonała grupa pod dowództwem Mowsara Barajewa. W dniach 23-26 października czeczeńskie oddziały przetrzymywały ponad 900 zakładników żądając od władz Kremla zakończenia wojny w Czeczenii i natychmiastowego wycofania z jej terenu wszystkich rosyjskich oddziałów. Na spełnienie swoich żądań dali władzom tydzień.

26 października 2002 roku rosyjskie oddziały specjalne „Alfa” oraz „Wympieł” rozpoczęły szturm na teatr. Zanim jednak do niego doszło, do teatru wpuszczono specjalny gaz, który uśpił większość zakładników i terrorystów. W wyniku szturmu zginęło 40 terrorystów oraz 133 zakładników, którzy zatruli się gazem. Ponad 700 osób zostało rannych.

Dwa lata przed wydarzeniami na Dubrowce zatonął okręt podwodny „Kursk” (zginęło 118 osób z załogą), natomiast 2 lata po Dubrowce doszło do tragedii w Biesłanie (zginęło ok. 400 osób, w tym około 171 dzieci).

Paula Obara