Uroczyste otwarcie stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej w ramach 3. Warszawskich Targów Książki odbyło się 10 maja o godz. 13.oo.

Udział Rosji w majowych targach książki jest tradycyjnym elementem realizacji dwustronnej współpracy naszych krajów w dziedzinie kultury i gospodarki przyczyniając się do dalszego rozwoju wzajemnych kontaktów .

Organizatorem zbiorczej ekspozycji wydawców rosyjskich na tegorocznych targach jest Generalna Dyrekcja Międzynarodowych Wystaw i Targów Książki wspierana przez Federalną Agencję ds. Prasy i Mediów. Połączone stoisko rosyjskie tradycyjnie zajmuje priorytetową powierzchnię 50 m kw. w jednej z głównych sal wystawowych PKiN, gdzie zazwyczaj usytuowane są najważniejsze ekspozycje.

Ekspozycja narodowa Federacji Rosyjskiej zawiera ponad 500 tytułów książek wydanych przez prawie 120 oficyn krajowych. Są wśród nich największe rosyjskie domy wydawnicze, AST, EKSMO, AZBUKA ATTIKUS, OLMA MEDIA GROUP, NAUKA RAN, PROSWIESZCZENIJE (Oświata), DROFA, MŁODA GWARDIA, BIAŁE MIASTO, CZAS, PROZAIK, WIECZE (Wiec), ROSSPEN, NOWY PRZEGLĄD LITERACKI, LABIRYNT PRESS, SAMOKAT (Hulajnoga), SŁOWO ROSYJSKIE, JĘZYKI KULTUR SŁOWIAŃSKICH, KURSY JĘZYKA ROSYJSKIEGO, a także wydawnictwa NARODOWEGO UNIWERSYTETU BADAWCZEGO WYŻSZEJ SZKOŁY GOSPODARCZEJ i MOSKIEWSKIEGO UNIWERSYTETU PAŃSTWOWEGO im. M.W.Łomonosowa.

Na stoisku można zapoznać się z najnowszymi publikacjami o różnorodnej tematyce – od artystycznych albumów do podręczników szkolnych. Honorowe miejsce zajmą książki wyróżnione nagrodami literackimi – prezentujące twórczość znanych współczesnych pisarzy i poetów. Zwiedzający znajdą tu zarówno ponadczasowe dzieła rosyjskich klasyków, jak i książki na temat historii, stosunków międzynarodowych, polityki współczesnej Rosji, a także wspomnienia i biografie.

Szczególną uwagę organizatorzy tegorocznej rosyjskiej ekspozycji na Warszawskich Targach Książki zwracają na prezentację literatury dla dzieci. Zaprezentowane zostanie około 100 utworów rosyjskich autorów tworzących dla młodego czytelnika. Atrakcją ekspozycji będzie wystawa prac artystów grafików stowarzyszonych we Wspólnocie Ilustratorów Książki Dziecięcej PIŁA MAGICZNA. Młodzi artyści nie tylko zaprezentują swoje umiejętności twórcze, ale także opowiedzą o najnowszych tendencjach współczesnej grafiki. 12 maja przedstawiciele tej Wspólnoty organizują talk show pod nazwą „Rysujemy dla dzieci: młodzi artyści o współczesnej książce dla dzieci”.

Ponadto, zwiedzający stoisko narodowe Federacji Rosyjskiej będą mogli obejrzeć szereg wystaw tematycznych, takich jak:

• «Rok 2012 – Rok rosyjskiej historii»;
  • «Klasyka i współczesność: autorzy polscy w edycjach rosyjskojęzycznych»”
  • «Literatura  poświęcona relacjom rosyjsko-polskim»;
  • «Słowniki i podręczniki do nauki języków rosyjskiego  i polskiego».

Warto wiedzieć, że organizatorzy rosyjskiego programu 3. Warszawskich Targów Książki zaplanowali nie tylko prezentację dorobku krajowej branży wydawniczej, ale także szereg imprez literackich i biznesowych.

W dniu otwarcia na dyskusję w formule okrągłego stołu na temat „Współczesna literatura w Rosji i Polsce: tendencje i wzajemne powiązania” zaprosiła polskich kolegów członek Związku literatów Rosji Marina Kudimowa.

„Co czytają nasze dzieci?” – to temat kolejnego okrągłego stołu, który poprowadzi znany twórca literatury dla dzieci Walerij Woskobojnikow, laureat ubiegłorocznej nagrody władz Moskwy w dziedzinie kultury. Pisarz opowie o dzisiejszej sytuacji oraz problemach tej dziedziny (11 maja). Jeszcze jedna dyskusja: „Nowa literatura dydaktyczna na nośnikach papierowych i elektronicznych” (11 maja) adresowana jest do wszystkich zainteresowanych nauką języka rosyjskiego. Do wspólnej rozmowy i otwartych lekcji „Język rosyjski  jako gra” zaprasza kierownik wydawnictwa JĘZYK ROSYJSKI.KURSY,  Swietłana Remizowa.

Książki eksponowane na targach będzie można nabyć w warszawskiej księgarni HELIKON.

Po zakończeniu targów książki z ekspozycji zostaną przekazane do Ambasady FR w RP oraz do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury. Wiele interesujących tytułów trafi jako dar do stołecznej Biblioteki Narodowej.

materiały prasowe
www.targi-ksiazki.waw.pl