20 kwietnia, na konferencji prasowej w Moskwie, zostały ogłoszone nazwiska 39 pisarzy, którzy znaleźli się na liście pretendentów do nagrody literackiej «Большая книга» 2011. Przedstawiciel rady ekspertów ds. nagrody, Michaił Butow, zauważył, iż w tym roku na liście pojawiło się wiele nowych osób, m.in. Władimir Sorokin. Dodał także, że są wśród nich nazwiska wielu młodych autorów, będących do tej pory poza zainteresowaniem wielkich instytucji literackich.

Pretendenci do nagrody przedstawili 40 utworów, spośród których jury wybierze od 8 do 15. Ich autorzy znajdą się na liście finalistów, która zostanie opublikowana 25 maja. Zwycięzców konkursu poznamy pod koniec listopada. Laureat pierwszego miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 3 mln rubli, drugiego – 1,5 mln rubli, trzeciego – 1 mln rubli.

Wg opinii jury, w skład którego wchodzą pisarze, dziennikarze, producenci, redaktorzy oraz działacze kultury, utwory zgłoszone do konkursu w sposób bardzo wyrazisty prezentują współczesną rzeczywistość – żywą, aktualną, ale i chorą.

(źródło: www.novostiliteratury.ru, www.openspace.ru; plakat: www.bigbook.ru)